Platforma dostępna w krajach:
Aforti Exchange

Podsumowanie Rynkowe wg AFORTI: Perspektywy tygodnia poświątecznego na rynku finansowym.

2 kwietnia 2024

Ostatni tydzień wyraźnie był pod wpływem nadchodzących świąt i zmniejszonej aktywności na rynku. Ilość danych spływających na rynki również nie powodowała zwiększonej aktywności inwestorów.

Z naszego rynku – warta zwrócenia uwagi jest informacja, że od 1 kwietnia VAT na żywność wraca do poprzednich wartości. Zerowa stawka VAT była reakcją na niekontrolowany wzrost inflacji, który był wyjątkowo mocno odczuwalny dla konsumentów w zakresie rosnących cen podstawowych artykułów spożywczych. Ostatni spadek inflacji otworzył przestrzeń dla przywrócenia 5% podatku VAT na większość towarów żywnościowych. Oczywiście nie oznacza to automatycznego wzrostu cen o równe 5%. Po pierwsze wiele sieci handlowych już zapowiada promocje równoważące powrót podwyższonego VAT, a z drugiej strony wiele firm prowadzących działalność gastronomiczną już zaznacza, że możliwość odliczania VAT jest dla nich korzystna. Jaki zatem będzie efekt finalny? Naszym zdaniem wzrost cen nie przekroczy ok. 2,5-3%. To nie będzie zatem tak dotkliwe jak możemy się spodziewać. Z drugiej strony oznacza to potencjalne dodatkowe wpływy dla budżetu o około 12 mld PLN. Jeśli analizujemy przełożenie tego na inflację – tu niestety musimy zakładać, że odczyty inflacji wzrosną o 1-1,2% w skali roku.  Patrząc jednak na ceny żywności – mamy do czynienia z zauważalnym trendem spadkowym, który oznacza, że wcześniejsze mocne wzrosty cen zaczęły podlegać mocnym korektom. Wchodzimy również w okres spadających cen owoców i warzyw, to powinno też zbilansować zmiany VAT.

Naturalnie można zatem przejść do wstępnych odczytów inflacji za marzec. GUS podał wstępnie, że ceny wzrosły o 1,9%. I teraz należy wspomnieć o tym, że znaczący efekt miały tu efekt bazy – oraz dość bezpardonowa walka dwóch głównych sieci handlowych – Biedronka i Lidl. Znaczące przeceny i promocje wyraźnie wpłynęły na ceny koszyka inflacyjnego i przyczyniło się to do zauważalnego wzrostu zakupów. Na to oczywiście nakładają się zwyczajowo większy popyt konsumpcyjny przed świętami Wielkanocnymi.

W tym miejscu należy jednak również popatrzeć na wysoką inflację bazową, która szacowana jest na 4,6-4,7%. Poczekajmy zatem na odczyty kwietniowe – i miejmy na uwadze, że koniec czerwca przyniesie nam zniesienie tak zwanych tarcz antyinflacyjnych na energię elektryczną. Oczywiście jako konsumenci zadajemy sobie pytanie o zasadność takich działań. Przy czym odpowiadając na to pytanie – należy uświadomić sobie, że te środki nie pochodzą z tajemniczych zasobów rządu – a zwyczajnie z naszych podatków. Zatem środki, które płacimy w podatkach następnie są nam „darowane” w obniżkach cen. Czy taki model redystrybucji środków jest słuszny? Nie do końca. Te środki są zabierane np. z ochrony zdrowia, czy inwestycji w infrastrukturę.

W związku z tym, że mieliśmy przedświąteczny tydzień, który na rynkach finansowych był krótszy, przez święta w głównych walutach (EUR, CHF, GBP). Na rynku lokalnym mieliśmy do czynienia z dość niewielką zmiennością i typowym „range trading” EUR/PLN poruszał się w korytarzu 4,2850-4,3250, a pod koniec tygodnia aktywność na rynku praktycznie  zamarła i niewielkie ruchy o 2 gorsze były tylko efektem niewielkich wolumenów wymienianych na rynku pod bieżące zapotrzebowanie. Trudno tu zatem patrzeć analitycznie i szukać trendów. Tydzień poświąteczny będzie zapewne dość podobny. Złotówka poddana będzie niewielkiej presji i w naszej ocenie będzie konsolidowała się w okolicy EUR/PLN 4,3000

 

EUR/PLN – perspektywa ostatnich 7 dni.

WjpiILbk6nkNfBNxkWK4Fl6DE0NaD02hX4BZ6Dm9s5ePjE6e7iloBIrCAIgiAIgiAI95FmNDQ1o7GrW2Kbm1DXkclejZSVV+sgdH9EYgVBEARBEARBsHiamw1B6P6IxAqCIAiCIAiCIAg9BpFYQRAEQRAEQRAEoccgEisIgiAIgiAIgiD0GERiBUEQBEEQBEEQhB6DSKwgCIIgCIIgCILQQwD+f1SJ5D6uiZP5AAAAAElFTkSuQmCC


Patrząc na walutę amerykańską, dolar w stosunku do złotówki rejestrował niewielką zmienność. W efekcie USD/PLN poruszał się w zakresie 3,9675-4,0000. To dość wąski korytarz i nie mieliśmy tu żadnych zaskoczeń. W naszej ocenie dolar będzie konsolidował się w okolicy USD/PLN 3,98000

USD/PLN w perspektywie ostatnich 7 dni 

wJoitiVaVrTlgAAAABJRU5ErkJggg==


Kwotowania EUR/USD wykazywały się nieco większą dynamiką i kurs EUR/USD w maksymalnym momencie sięgał 1,0960, po to żeby w piątek kończyć 130 punktów niżej- w okolicach 1,0730. Duża zmienność rynkowa na tej parze walutowej odzwierciedla sprzeczne sygnały z rynku i danych makroekonomicznych. Z jednej strony mamy bardzo dobre sygnały z gospodarki amerykańskiej, ale mamy też sygnały mówiące o tym, że ECB zamierza pomóc gospodarkom europejskim nabrać rozpędu. Naszym zdaniem najbliższe dni mają szansę na konsolidację EURO do Dolara w okolicach 1,0750-1,0800.


EUR/USD w perspektywie ostatnich 7 dni 

Arswvc7AAAAAElFTkSuQmCC

Krótkie spojrzenie na rynki surowcowe. Cena ropy BRENT rosła w kierunku 90 USD/baryłka. Mamy do czynienia ze zwiększonym zapotrzebowaniem oraz budowaniem zapasów. Takie zwiększone zapotrzebowanie zazwyczaj związanie jest z eskalacją konfliktów.

 

Ropa BRENT – ostatni miesiąc USD/baryłka

+Azwf7HBnW4AAAAAElFTkSuQmCC


Złoto – nadal pozostaje w spektrum zainteresowania inwestorów jako stabilnej inwestycji. Ponownie mamy do czynienia z realizacją ATH. Poziom 2,250 USD/uncja pokazuje, że apetyt inwestorów nadal jest bardzo wysoki i zakupy kruszczu trwają. 

9948G8GdTaNct7iuRSCQSiUQikUgkkv8t4H8A3N+gBNNZGQ4AAAAASUVORK5CYII=

Na koniec krótkie spojrzenie naszą giełdę. Giełda konsoliduje się w okolicach WIG 82.500 To dość zaskakujące patrząc na rekordy indeksów giełdowych – choćby niemieckiego DAX – który bije rekordy. Czy zatem zadyszka polskiej giełdy to sygnał zadyszki? Niekoniecznie. Wydaje się, że to oczekiwanie na impuls wzrostowy i zobaczymy zwiększone zainteresowanie rynkiem kapitałowym. Zwłaszcza w świetle spadającej inflacji i potencjalnie niższych przychodów z lokat bankowych.

D8bT1o8TDE+gAAAAAElFTkSuQmCC 


Szymon Jańczak

Dyrektor Departamentu Skarbu

AFORTI.BIZ. 

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka an unknown bot nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!